Rolling Meadows RD over Coal Lick Run
Good Condition10 years old1,531 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Greene |
| Location | Franklin Township |
| Carries | Rolling Meadows RD |
| Crosses | Coal Lick Run |
| Coordinates | 39.89049, -80.12223 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 90.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,531 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053562 |