Spruce Run RD over Spruce Run
Good Condition10 years old868 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Union |
| Location | 2.5 Mi W Of Kelly Crossrd |
| Carries | Spruce Run RD |
| Crosses | Spruce Run |
| Coordinates | 41.01239, -76.98233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Other |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 139.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 868 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053569 |