Cedar Grove RD over North Fork Cross Creek
Good Condition10 years old363 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Washington |
| Location | Cross Creek Township |
| Carries | Cedar Grove RD |
| Crosses | North Fork Cross Creek |
| Coordinates | 40.30990, -80.44479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 68.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 363 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053575 |