State Route 99 over Up Rr & French Camp Road
Fair Condition11 years old70,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 10-sj-099-11.47-mtca |
| Carries | State Route 99 |
| Crosses | Up Rr & French Camp Road |
| Coordinates | 37.85966, -121.21892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 118.8 ft (36.2 m) |
| Deck Width | 144.7 ft (44.1 m) |
| Deck Area | 3228.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70,500 (2009) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29 0332 |