Brownsdale RD over Glade Run
Good Condition10 years old1,988 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Butler |
| Location | Intersect Brownsmill RD |
| Carries | Brownsdale RD |
| Crosses | Glade Run |
| Coordinates | 40.77845, -80.00935 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 344.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,988 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053577 |