Park RD (sr 4019) over N. Br. Bradys Run
Good Condition10 years old848 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Beaver |
| Location | 1/2 Mi. West Of SR 4021 |
| Carries | Park RD (sr 4019) |
| Crosses | N. Br. Bradys Run |
| Coordinates | 40.74688, -80.38565 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 70.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 848 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053578 |