Shrewsbry Twp T309 over Rock Run
Good Condition10 years old33 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Sullivan |
| Location | 5 Mi West Of Muncy Valle |
| Carries | Shrewsbry Twp T309 |
| Crosses | Rock Run |
| Coordinates | 41.34525, -76.62469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 89.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053585 |