Pa Tpk (i-476) over Skippack Creek
Good Condition12 years old50,307 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | N. Of Lansdale Int. |
| Carries | Pa Tpk (i-476) |
| Crosses | Skippack Creek |
| Coordinates | 40.26333, -75.35333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 158.1 ft (48.2 m) |
| Deck Width | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Area | 1,905 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50,307 (2004) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053586 |