Glass Run RD over Glass Run
Good Condition9 years old6,777 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | Near SR 3100 |
| Carries | Glass Run RD |
| Crosses | Glass Run |
| Coordinates | 40.38964, -79.94092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 107.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,777 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053592 |