Speedwell Forge RD over Hammer Creek
Good Condition10 years old370 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lancaster |
| Location | 2 Mi.sw Of Brickerville |
| Carries | Speedwell Forge RD |
| Crosses | Hammer Creek |
| Coordinates | 40.22766, -76.33515 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 161.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053596 |