Britain Church RD over Little Conowingo Crk
Good Condition10 years old279 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lancaster |
| Location | 1mi Nof New Texas |
| Carries | Britain Church RD |
| Crosses | Little Conowingo Crk |
| Coordinates | 39.76258, -76.15430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 143.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 279 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053600 |