Pa 737 (lr06134) over I-78 (lr285sp)
Good Condition10 years old5,715 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Berks |
| Location | Krumsville Interchange |
| Carries | Pa 737 (lr06134) |
| Crosses | I-78 (lr285sp) |
| Coordinates | 40.57731, -75.79818 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 223.1 ft (68 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 1107.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,715 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2022 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053612 |