Anderson Road over Small Run
Good Condition10 years old540 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Beaver |
| Location | 0.5 Mi.w.of Twp.rd.384 |
| Carries | Anderson Road |
| Crosses | Small Run |
| Coordinates | 40.85011, -80.48662 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 60.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053628 |