T-361 Foggy Mtn RD over Mdl Br Chillisquaque Cre
Good Condition10 years old28 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montour |
| Location | 0.25 Mi Off SR 44 On T-36 |
| Carries | T-361 Foggy Mtn RD |
| Crosses | Mdl Br Chillisquaque Cre |
| Coordinates | 41.12189, -76.65233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 88.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053629 |