Steffen Hill Road over Walnut Bottom Run
Good Condition9 years old6,690 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Beaver |
| Location | 849 West Of SR 0018 |
| Carries | Steffen Hill Road |
| Crosses | Walnut Bottom Run |
| Coordinates | 40.76413, -80.32314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 170.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,690 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053630 |