SR 244 over Ellisburg Creek
Good Condition10 years old217 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Potter |
| Location | Ellisburg |
| Carries | SR 244 |
| Crosses | Ellisburg Creek |
| Coordinates | 41.92987, -77.89503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 126.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 217 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053641 |