SR 1005 over Laurel Creek
Good Condition10 years old694 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Mifflin |
| Location | Milroy |
| Carries | SR 1005 |
| Crosses | Laurel Creek |
| Coordinates | 40.71375, -77.59469 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 289.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 694 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053644 |