Bakerstown Road over B&le Rr
Good Condition10 years old5,773 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | @ Intersection W/ SR 1013 |
| Carries | Bakerstown Road |
| Crosses | B&le Rr |
| Coordinates | 40.65379, -79.83841 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 518.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,773 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 121 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053645 |