Township Road 353 over Roberts Run
Good Condition10 years old250 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Greene |
| Location | South Of Spraggs |
| Carries | Township Road 353 |
| Crosses | Roberts Run |
| Coordinates | 39.75386, -80.21969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053651 |