Lardington Road over Lardington Run
Good Condition9 years old263 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 1/2 Mi. NW Of Sr1028 |
| Carries | Lardington Road |
| Crosses | Lardington Run |
| Coordinates | 40.45081, -79.71344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 200.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 263 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053653 |