SR 0217 over Ns R/r Access RD
Good Condition10 years old6,791 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Westmoreland |
| Location | 4.0 Mi N From SR 0030 |
| Carries | SR 0217 |
| Crosses | Ns R/r Access RD |
| Coordinates | 40.33244, -79.30113 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 404.9 ft (123.4 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 1801.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,791 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 521 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053655 |