Economy Grade Road over SR 0376 EB WB
Good Condition10 years old971 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 1 Mi S Beaver Co. Line |
| Carries | Economy Grade Road |
| Crosses | SR 0376 EB WB |
| Coordinates | 40.53236, -80.27234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 221.1 ft (67.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 970.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 971 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053659 |