SR 4018 (appl 745) over Trout Creek
Good Condition9 years old1,825 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lehigh |
| Location | Main St. (emerald) |
| Carries | SR 4018 (appl 745) |
| Crosses | Trout Creek |
| Coordinates | 40.74174, -75.63922 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 175.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,825 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000053660 |