Meetinghouse RD over West Br. Of Naaman Creek
Fair Condition52 years old6,120 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | W Of Ogden AVE 3805-g8 |
| Carries | Meetinghouse RD |
| Crosses | West Br. Of Naaman Creek |
| Coordinates | 39.82668, -75.45808 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 101.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,120 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000054863 |