Beverly BLVD over Naylors Run
Fair Condition46 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | S Of Garrett RD 3588-g8 |
| Carries | Beverly BLVD |
| Crosses | Naylors Run |
| Coordinates | 39.95299, -75.27219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 142.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000054864 |