Ashurst AVE over Muckinipattis Creek
Fair Condition49 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | S Of Rhoades AVE 3698-b03 |
| Carries | Ashurst AVE |
| Crosses | Muckinipattis Creek |
| Coordinates | 39.92081, -75.30344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000054866 |