Sixth ST over Chester Creek
Poor Condition63 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | W Of Sproul ST 3807-b5 |
| Carries | Sixth ST |
| Crosses | Chester Creek |
| Coordinates | 39.84870, -75.36260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 494.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000054893 |