US 209 over Reading/northern Rr
Good Condition8 years old17,998 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Schuylkill |
| Location | 0.25 Mi. W. Of Pottsivill |
| Carries | US 209 |
| Crosses | Reading/northern Rr |
| Coordinates | 40.67281, -76.23729 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 408.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,998 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000054922 |