SR 0070 over SR 2040 Ns R/r Pigeon Ck
Good Condition8 years old31,419 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Washington |
| Location | 0.5 Mi E From SR 0917 |
| Carries | SR 0070 |
| Crosses | SR 2040 Ns R/r Pigeon Ck |
| Coordinates | 40.13361, -79.99833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 347.1 ft (105.8 m) |
| Max Span | 150.9 ft (46 m) |
| Deck Width | 109.3 ft (33.3 m) |
| Deck Area | 3523.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,419 (2024) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 821 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000054952 |