SR 0081 I-81 SB over SR 0315 Tr 315
Good Condition8 years old30,708 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Luzerne |
| Location | Pittston Twp Exit 175a SB |
| Carries | SR 0081 I-81 SB |
| Crosses | SR 0315 Tr 315 |
| Coordinates | 41.31222, -75.75819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.0 ft (43.9 m) |
| Max Span | 140.1 ft (42.7 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 900.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,708 (2024) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000054971 |