SR 0910 over Deer Creek
Good Condition7 years old4,777 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 2.4 Mi SE Of SR 0008 |
| Carries | SR 0910 |
| Crosses | Deer Creek |
| Coordinates | 40.61685, -79.90201 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 148.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,777 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055032 |