T-892 Quarry RD over Quarry Haul Road
Fair Condition41 years old175 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Lancaster |
| Location | 600 Ft N Of W Quarry RD |
| Carries | T-892 Quarry RD |
| Crosses | Quarry Haul Road |
| Coordinates | 40.13650, -76.05792 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 240.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 175 (2015) |
| Truck Traffic | 50% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Private |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055072 |