Paradise Road over Paradise Cut
Good Condition38 years old288 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.4 Mi N Delta AVE |
| Carries | Paradise Road |
| Crosses | Paradise Cut |
| Coordinates | 37.79958, -121.36937 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 218.5 ft (66.6 m) |
| Max Span | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 606.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 288 (1985) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0119 |