SR 400 Lr228 over Pa Turnpike - I-76
Good Condition8 years old7,708 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | Milepost 53.66 |
| Carries | SR 400 Lr228 |
| Crosses | Pa Turnpike - I-76 |
| Coordinates | 40.47536, -79.76721 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 855.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,708 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055084 |