Crossover Blvd. over Branch Of French Creek
Good Condition8 years old500 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Chester |
| Location | 1/2m Twnshp Rd. 3252-c7 |
| Carries | Crossover Blvd. |
| Crosses | Branch Of French Creek |
| Coordinates | 40.14439, -75.54539 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 141.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055089 |