T680 over Pa Turnpike I-76
Good Condition9 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Beaver |
| Location | Junction T680/sr4006 |
| Carries | T680 |
| Crosses | Pa Turnpike I-76 |
| Coordinates | 40.81667, -80.33000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 179.1 ft (54.6 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 739.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2008) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055091 |