Old Valley RD over Meadow Brook
Fair Condition91 years old600 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | 1.2 Mi NE Sr611 3371-c3 |
| Carries | Old Valley RD |
| Crosses | Meadow Brook |
| Coordinates | 40.10856, -75.10933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 98.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000055683 |