US 219 NB over Sr2047 T419 T431 Buff CR
Good Condition8 years old2,137 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | Buffalo Creek Nbl |
| Carries | US 219 NB |
| Crosses | Sr2047 T419 T431 Buff CR |
| Coordinates | 39.87216, -79.04257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1115.2 ft (339.9 m) |
| Max Span | 240.2 ft (73.2 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 4690.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,137 (2023) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055692 |