Manthey Road over Paradise Cut
Fair Condition94 years old50 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 1.2 Mi S/w Stewart RD |
| Carries | Manthey Road |
| Crosses | Paradise Cut |
| Coordinates | 37.77096, -121.32734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 441.6 ft (134.6 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 1453.7 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1982) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0122 |