US 219 over T-519 Walters Mill RD
Good Condition8 years old2,507 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Somerset |
| Location | 1.4 Mile South Of US 30 |
| Carries | US 219 |
| Crosses | T-519 Walters Mill RD |
| Coordinates | 39.96348, -79.04465 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 130.9 ft (39.9 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 563.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,507 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055701 |