T-796 over Salt Spring Run
Good Condition8 years old20 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Tioga |
| Location | 1.2 Mi Off SR 414 On Salt |
| Carries | T-796 |
| Crosses | Salt Spring Run |
| Coordinates | 41.57710, -77.01743 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 106.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055712 |