Jaycee Drive over Black Creek
Poor Condition58 years old100 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Luzerne |
| Location | .5 Mi W SR 0093 |
| Carries | Jaycee Drive |
| Crosses | Black Creek |
| Coordinates | 40.97359, -76.01979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 247.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000055733 |