T-309 Hartley Twp over Penns Creek
Good Condition8 years old148 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Union |
| Location | Laurel Park |
| Carries | T-309 Hartley Twp |
| Crosses | Penns Creek |
| Coordinates | 40.87060, -77.18340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 542.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 148 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055737 |