Bg Swkly Crk RD over Big Sewickley Creek
Good Condition6 years old4,577 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Allegheny |
| Location | 0.6 Mi. NW Of SR 4045 |
| Carries | Bg Swkly Crk RD |
| Crosses | Big Sewickley Creek |
| Coordinates | 40.60924, -80.15849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 353.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,577 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055738 |