State Street over Indian Creek
Good Condition8 years old8,699 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Chester |
| Location | 1500 Ft Of Sr41 3800-e9 |
| Carries | State Street |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 39.82281, -75.78581 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 119.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,699 (2022) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055739 |