El Dorado Street over French Camp Slough
Fair Condition68 years old4,924 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.3 Mi N French Camp RD |
| Carries | El Dorado Street |
| Crosses | French Camp Slough |
| Coordinates | 37.89431, -121.27587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 838.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,924 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0124 |