T-605 Kough Drive over Brubaker Run
Fair Condition81 years old10 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Cambria |
| Location | 1000 Ft W Sr53 Dean |
| Carries | T-605 Kough Drive |
| Crosses | Brubaker Run |
| Coordinates | 40.62200, -78.50231 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 37.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000055757 |