Morris Ave. (g332) over Mill Creek
Good Condition8 years old4,079 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | 1.2 Mi E Sr30 3478b5 |
| Carries | Morris Ave. (g332) |
| Crosses | Mill Creek |
| Coordinates | 40.03245, -75.30283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 242.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,079 (2019) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055762 |