Manthey Road over San Joaquin River
Poor Condition100 years old750 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | San Joaquin |
| Location | 0.2 Mi NE Of Stewart RD |
| Carries | Manthey Road |
| Crosses | San Joaquin River |
| Coordinates | 37.78532, -121.30764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 536.7 ft (163.6 m) |
| Max Span | 200.5 ft (61.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 1668.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (1987) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 29C0127 |