Pa Tpk (i-476) over T-397
Good Condition8 years old65,329 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Montgomery |
| Location | Near Lansdale Interchange |
| Carries | Pa Tpk (i-476) |
| Crosses | T-397 |
| Coordinates | 40.23722, -75.33958 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 126.3 ft (38.5 m) |
| Deck Area | 1208.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,329 (2004) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000055770 |